Kąt przyłożenia - ma za zadanie zmniejszyć tarcie między powierzchnią przyłożenia a powierzchnią skrawania.
Teoretycznie przy ustawieniu głównej krawędzi skrawającej noża w płaszczyźnie równoległej do płaszczyzny podstawowej i przechodzącej przez oś obrotu części obrabianej, styk noża z powierzchnią obrabianą istnieje wzdłuż krawędzi skrawającej.
W praktyce jednak tak nie jest, bowiem ani nóż, ani część obrabiana nie są idealnie sztywne. Podczas skrawania zachodzą odkształcenia plastyczne i sprężyste w warstwie zewnętrznej części obrabianej, zarówno przed krawędzią skrawającą, jak i poniżej krawędzi skrawającej. Wytwarza się styk i tarcie między powierzchnią przyłożenia a powierzchnią części obrabianej. Na podstawie badań stwierdzono że wartość kąta przyłożenia ma duży wpływ na trwałość noża.
Ze wzrostem kąta przyłożenia zmniejsza się zużycie noża i zwiększa się okres jego trwałości. Ustalono, że najwłaściwsza wartością kąta przyłożenia ze względu na trwałość noża jest 6 do 15 stopni. Wartość ta zależna jest od rodzaju materiału obrabianego, wielkości posuwu i rodzaju materiału z jakiego wykonane jest ostrze noża
Kąt natarcia ma duży wpływ na przebieg skrawania.
Obróbka skrawaniem Wałbrzych
Od jego wartości zależy wielkość odkształceń, i jakim ulega wiór. Im większy jest kąt natarcia, tym mniejszym odkształceniom ulega wiór, maleją przy tym opory skrawania, co wpływa na zwiększenie trwałości narzędzia i umożliwia zwiększenie wydajności obrabiarki. Zbyt duże jednak powiększanie kąta natarcia osłabia krawędź skrawającą, pogarsza warunki odprowadzania ciepła, co powoduje zmniejszenie trwałości noża.
Na podstawie badań stwierdzono że przy zmianie kąta natarcia 30 do 40 stopni, maleje tępienie się ostrzy noży oraz obniża się temperatura skrawania. Jednak przy kącie 45 stopni krawędź skrawająca noża zbytnio się osłabia. Zmniejszanie kąta natarcia od 45 do 30 stopni w związku z działaniem szeregu czynników, wpływa na zwiększenie wytrzymałości części skrawającej bez widocznego zwiększenia intensywności tępienia się ostrza oraz wzrostu temperatury skrawania. Na dobór wartości kąta natarcia ma wpływ między innymi kształt powierzchni natarcia.
Firma Belmar wykonuje usługi obróbki skrawaniem w następujących lokalizacjach:
Obróbka skrawaniem Wałbrzych
Przy toczeniu metali ciągliwych krawędź skrawająca ulega naciskowi wióra tylko w momencie wcinania się noża. Schodzący wiór wywiera nacisk na powierzchnię natarcia w pewnej odległości od krawędzi skrawającej. Część powierzchni natarcia znajdująca się w obszarze szczeliny wyprzedzającej nie ulega naciskowi wióra. Wartość kąta natarcia tej części powierzchni nie wpływa na odkształcenie wióra i na siły skrawania. Jeśli na części powierzchni natarcia znajdującej się w obszarze szczeliny wyprzedzającej ustawimy kąt natarcia mały, na przykład od 0 do 5 stopni w celu zapewnienia jej wytrzymałości, a na pozostałej powierzchni natarcia ustawimy kąt natarcia większy do 30 stopni, to przy małym zniekształceniu wióra otrzymamy dostatecznie wytrzymałą i trwałą krawędź skrawającą.
Przejściowa krawędź skrawająca noża najczęściej jest ukształtowana jako łuk.
Promień tego łuku nazywamy promieniem zaokrąglenia wierzchołka noża. Wierzchołek noża jest to naroże utworzone przez przecięcie się powierzchni natarcia z powierzchnią przyłożenia i pomocniczą powierzchnią przyłożenia lub powierzchni natarcia z powierzchniami:
Powierzchnia natarcia i powierzchnia przyłożenia oraz krawędź skrawająca ograniczają ostrze noża.
Kąty części roboczej noża. Układ wymiarowania kątów.
Kąty są podstawowymi elementami części roboczej i noża. Kąty noża rozpatrujemy niezależnie od części obrabianej, w układzie wymiarowania kątów to jest jakby kąty bryły geometrycznej. Rozpatrywanie w ten sposób wartości kątów są wartościami podawanymi na rysunkach i stanowią podstawę wymiarowania i wykonania noży. Kąty części roboczej noża tokarskiego rozpatrywane są w odniesieniu do następujących płaszczyzn.
Firma Belmar wykonuje usługi obróbki skrawaniem w następujących lokalizacjach:
Obróbka skrawaniem Wałbrzych
Kąty noża rozpatrujemy w układzie wymiarowania zakładając taki sposób ustawienia noża że:
Obróbka skrawaniem Wałbrzych
W przypadku płaskiej powierzchni natarcia ze ścinem lub wklęsłej ze ścinem, kąt natarcia mierzy się od powierzchni natarcia poza ścinem lub od stycznej do tej powierzchni przechodzącej przez krawędź ścinu. Pomocniczy kąt przyłożenia jest to kąt zawarty pomiędzy pomocniczą powierzchnią przyłożenia a płaszczyzną przechodzącą przez pomocniczą krawędź skrawającą i prostopadłą do płaszczyzny podstawowej. W przypadku ścinowej pomocniczej powierzchni przyłożenia kąt mierzy się od powierzchni ścinu. Przejściowy kąt przyłożenia jest to kąt zawarty pomiędzy przejściową powierzchnią przyłożenia, a płaszczyzną przechodzącą przez przejściową krawędź skrawającą i prostopadłą do płaszczyzny podstawowej.
Geometria części roboczej noża tokarskiego.
Narzędziem używanym do toczenia jest nóż Tokarski.
Zależnie od rodzaju sposobu i warunków pracy oraz rodzaju obrabiarki, noże tokarskie mają różne kształty. Na ogół jednak są dość proste w porównaniu z innymi narzędziami. Tym niemniej dobór czy zaprojektowanie noża o właściwym kształcie części roboczej oraz właściwych kątach zaostrzenia jest rzeczą bardzo ważną. Niewłaściwy bowiem kształt części roboczej noża i niewłaściwe kąty zaostrzenia powodują większe zużycie energii, zmniejszają wydajność obróbki i trwałość noża. Dlatego dokładne poznanie geometrii części roboczej noża oraz wpływu poszczególnych jej elementów na przebieg skrawania jest bardzo ważne.
Firma Belmar wykonuje usługi obróbki skrawaniem w następujących lokalizacjach:
Obróbka skrawaniem Wałbrzych
W nożu tokarskim Rozróżnia się:
Powierzchnię części roboczej noża, mające wpływ na przebieg skrawania są następujące:
Powierzchnia natarcia może być ukształtowana jako:
Powierzchnia przyłożenia może być ukształtowana jako:
Nóż może mieć jedną lub więcej pomocniczych powierzchni przyłożenia i przejściowych powierzchni przełożenia: powierzchnie te mogą mieć ścin lub też mogą go nie mieć. Krawędzie skrawające są to linie przecięcia się powierzchni natarcia z powierzchniami przyłożenia. Rozróżnia się następujące krawędzie skrawające
Główna krawędź skrawająca - to jest krawędź przecięcia się powierzchni natarcia z powierzchnią przyłożenia
pomocnicza krawędź skrawająca - to jest krawędź przecięcia się powierzchni natarcia z pomocniczą powierzchnią przyłożenia.
Przejściowa krawędź skrawająca to jest krawędź przecięcia się powierzchni natarcia z przejściową powierzchnią przyłożenia.
Obróbka skrawaniem Wałbrzych, toczenie, frezowanie, wytaczanie.
Obróbka kształtowa
Przy której kształt obrabianej części uzyskujemy w wyniku odwzorcowania części roboczej narzędzia.
wymiary części obrabianej części zależą w tym przypadku od dokładności wykonania zarysu narzędzia, a także od jego ustawienia.
Obróbka obwiedniowa
Przy której kształt obrabianej części zależy od kształtu zarysu krawędzi skrawającej narzędzia, oraz jest wynikiem wzajemnych ruchów narzędzia i części obrabianej. wymiary obrabianej części zależą w tym przypadku również od wzajemnego ustawienia narzędzia i części obrabianej i ich ruchów.
Działanie klina.
Niezależnie od przeznaczenia wszystkie narzędzia skrawające, jak również i narzędzia do rozdzielania materiału, cięcia i ścinania oparte są na działaniu klina. Do zrozumienia warunków skrawania i praw nim rządzących należy przypomnieć zasady działania klina.
Przy mniejszym kącie ostrza można przyłożyć mniejszą siłę do pokonania tego samego oporu. Zmniejszenie kontaktu powoduje zwiększenie składowych sił oraz zwiększenie tarcia materiału o boki klina. W następstwie działania siły na materiał zwiększa się gwałtownie ze zmniejszeniem kąta klina. Opory skrawania zależą od kształtu i jakości ostrza klina oraz jakości jego bocznych powierzchni. Jeżeli klin ustawimy tak, że jedna z powierzchni ograniczających zarys klina będzie pochylona pod pewnym kątem do powierzchni obrabianej, to położenie wpłynie na zmniejszenie siły tarcia.
Firma Belmar wykonuje usługi obróbki skrawaniem w następujących lokalizacjach:
Obróbka skrawaniem Wałbrzych
Zjawiska fizyczne towarzyszące procesowi skrawania.
Na skutek nacisku klina na powierzchnię obrabianą oraz na warstwę usuwaną zamienioną w wiór, zachodzi zjawisko utwardzania warstwy wierzchniej obrabianej części oraz wióra. Należy zaznaczyć że utwardzenie wióra od strony powierzchni zwanej powierzchnią natarcia, będzie znacznie większa niż warstwy wierzchniowej i pod powierzchnią obrabianą, do której nachylona jest pod kątem druga powierzchnia ograniczająca klin.
Powierzchnie i kąty klina
Parametry skrawania
W obróbce skrawaniem rozróżniane są parametry technologiczne i geometryczne. Do parametrów technologicznych zaliczamy te, które są niezbędne do ustawienia obrabiarki dla zaplanowanej obróbki
Obróbka skrawaniem Wałbrzych, toczenie, frezowanie, wytaczanie.
Skrawanie polega na oddzieleniu warstwy wierzchniej od masy podstawowej materiału. Aby nastąpiło skrawanie, narzędzie skrawające musi zagłębić się w materiał obrabiany, oraz musi istnieć ruch narzędzia w stosunku do części obrabianej. Ruchy narzędzia oraz części obrabianej, niezbędne do przeprowadzenia obróbki są nazywane ruchami podstawowymi. Ruch narzędzia lub obrabianej części warunkujący istnienie procesu skrawania nazywamy ruchem głównym, inaczej ruchem roboczym. Ruch narzędzia lub obrabianej części niezbędne do usunięcia warstwy skrawanej z całej powierzchni obrabianej nazywamy ruchem posuwowym lub posuwem. Wszystkie inne ruchy przygotowawcze niezbędne do wykonania obróbki jak na przykład ustawianie, dosuwanie i tym podobne części obrabianej lub narzędzia, a nie będące ruchami podstawowymi, są nazywane ruchami pomocniczymi. Prędkość ruchu głównego przy obróbce skrawaniem nazywamy szybkością skrawania w metrach na minutę lub metrach na sekundę.
Firma Belmar wykonuje usługi obróbki skrawaniem w następujących lokalizacjach:
Obróbka skrawaniem Wałbrzych
Suma geometryczna szybkości ruchu głównego i posuwowego nazywana jest wypadkową szybkością skrawania. Szybkość ruchu posuwowego w stosunku do szybkości ruchu głównego w praktyce jest bardzo mała i dlatego w obliczeniach praktycznych przyjmuje się za szybkość skrawania.
Ruch Główny, posuw, czyli prędkość ruchu posuwowego może być określona: jako odcinek drogi ruchu posuwowego, odbyty w ciągu jednego obrotu części wykonującej ruch główny – nazywany posuwem na obrót. Jako odcinek drogi ruchu posuwowego, odbyty w czasie jednej minuty nazywamy nazywamy posuwem minutowym. W przypadku narzędzi wieloostrzowych – jako odcinek drogi ruchu posuwowego odbyty w czasie obrotu narzędzia o jego podziałkę zawartą między dwoma sąsiednimi ostrzami - zębami.
Rodzaje obróbki skrawaniem
W zależności od stopnia zmechanizowania rozróżniamy:
Obróbka mechaniczna może być realizowana jako:
Firma Belmar wykonuje usługi obróbki skrawaniem w następujących lokalizacjach:
Obróbka skrawaniem Wałbrzych
Obróbka jakościowa wykańczająca:
Zależnie od sposobu kształtowania powierzchni obrabianej rozróżniamy:
Belmar Sp. z o.o.
Projekt i wykonanie K. Bielecki
47-225 Kędzierzyn - Koźle
ul. Szkolna 15
Numer KRS: 0000140223
Numer NIP: 749-15-96-111
REGON: 531221129
e-mail sekretariat: belmar@belmar.com.pl
Tel. sekretariat: +48 77 4886238
BELMAR Spółka z o.o.